Gece Görüşlü Kameralar


Gece Görüş Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Gece görüşlü kamera sistemleri belli bir çalışma prensibine sahiptir. Ortamdaki kızılötesi ışınlar, objektif lensler yardımıyla bir araya getirilir ve toplanan ışık, görüntü yoğunlaştırıcıya gönderilir. Bu görüntü yoğunlaştırılmış tüpün özellikleri sayesinde elektronlar arası bir takas meydana gelir. Elde edilen binlerce yeni elektron deliklerden çıkarken fosforlu bir yüzeyde buluşur. Böylelikle fotonlar geçiş yaparken, karanlık alanda görüş sağlanmış olur. Görüntünün netliğini veya rengini değiştirmek için farklı lensler kullanılsa da, genellikle yeşil renk tercih edilir. Bu tercih, yeşil renk insan gözünün en iyi algılayabildiği renklerden olduğu için bu şekildedir. Günümüzde kızılötesi algılama da mevcut olduğundan dolayı, gece görüşlü kameralar oldukça net görüntü sağlayabilmektedir.

Gece Görüşlü Kameralar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Gece görüşlü kameralar genellikle askeri alanlarda olmak üzere pek çok alanda kullanılmıştır.

Gece görüşlü kameraların tercih edildiği alanlar genellikle şunlardır;

  • Askeriye
  • Havacılık
  • Gözetim ve gözlemcilik
  • Gece kampları
  • Emniyet
  • Navigasyon alanları
  • Güvenlik sistemleri

Gece görüşlü kameralar, günün her saatinde güvenliği sağlamak için kullanılan önemli bir araçtır. Bu sistem, infrared ışık yayarak çekim yapabilen kameralar, hareket sensörleri ve kayıt cihazlarından oluşur. Bu sayede, gecenin karanlığında bile net görüntüler elde edebilir ve hareket eden nesneleri tespit edebilirsiniz.

Gece görüşlü kameralar özellikle güvenlik amacıyla kullanılan binalarda, fabrikalarda, sokaklarda ve diğer açık alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistem, hareket sensörleri ile birlikte kullanılarak, hareket eden nesneleri tespit edebilir ve böylece güvenliği sağlamak için alarm vermelerini sağlayabilir.

Gece görüş özelliği, CCTV kameraları için önemli bir özelliktir. Bu özellik sayesinde, karanlık ortamlarda bile net görüntüler elde edebilir ve hareket eden nesneleri tespit edebilirsiniz. Gece görüş özelliği, infrared ışık yayarak çekim yapabilen kameralar ile elde edilir. Bu sayede, gecenin karanlığında bile güvenliği sağlamak mümkündür.

gece-görüslü-kameralar

Ayrıca gece görüşlü kameralara alternatif olarak teknolijinin gelişmesine bağlı olarak starlight özelikli kameralar kullanılmaya başlamıştır. Düşük ışık kaynağı olması ile gece görüntüleri renkli göstermektedir. Arasındaki farkı yandaki resimden inceleyebilirsiniz. Ayrıca full-color kameralar da günümüzde kullanılmaya başlamıştır. Hiç ışık kaynağı olmasa bile  gece görüntüleri renkli olarak izlemektedir.