Yangın Kablosu


yangin-kablosu

Yangın kablosu ne için kullanılır?

Yangın kablosu yangın algılama sisteminin yangın sırasında doğru bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır ve yangın kablosu ile yangın sırasında alınan uyarı sinyallerinin yangın algılama sistemlerine doğru bir şekilde iletilmesi sağlanır. Yangın kabloları ticari binalarda, ofis bloklarında, hastanelerde, motellerde, tren istasyonlarında ve yüksek yoğunluklu konut, doluluk ve insanlar tarafından kullanılması muhtemel olan her yerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kablolar bu gibi yerlerde ortaya çıkan bir yangın durumunda yangın algılama sisteminin doğru ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır ve yangına dayanıklı olduğu için de ateşten zarar görmeden işlevini yerine getirebilmektedir. Yangın algılama sisteminin çalışabilmesini sağlayan yangın kablosu diğer kablolardan farklı olarak ısıya maruz kaldığında zarar görmez ve bu sayede yangın algılama sistemi de sorunsuz bir şekilde çalışabilir.

 

Yangın kablosu özellikleri nelerdir?

Belirtilebilecek en önemli özellik kablonun yangın sırasında aleve maruz kalması durumunda kablo boyunca yangının yayılmasını sınırlamasıdır. Bunun yanı sıra yangın kablosu aleve maruz kaldığında normal kablolara göre daha az duman ve zehirli yanma ürünleri yayar, bu da bina çıkış yollarının duman tarafından engellenmemesini sağlar. Yangın kablosunun daha az duman yaydığı için kişilerin yangın sırasında hareketi ve binadan kaçışı daha kolay olacaktır. Elbette yangın kablosu için söylenebilecek en önemli bir diğer özellik de diğer kabloların aksine yangın sırasında çalışmaya devam edebilmesi ve işlevini yitirmeden yangın algılama sistemine gerekli sinyalleri iletebilmesidir. Sıradan bir kablo ile kullanılan yangın algılama sistemi, yangın sırasında kablolar zarar görebileceği için çalışamayabilir ki bu da yangının tespit edilmesini zorlaştıracak ve aslında yangın algılama sisteminin bir işe yaramamasına neden olacaktır.

 

Yangın kablosu nereden alınmalıdır?

Kablosu alınırken güvenlik için bu denli önemli olan bu aracın kaliteli olduğundan şüphe etmeyeceğiniz bir adres tercih etmelisiniz. Hem kaliteli yangın kablosu alabileceğiniz hem de uygun fiyatlar için hemen bizi arayın. Kablolar hakkında tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Yangın kablosu fiyatları normal ve halojenfree kablo olarak değişim göstermektedir.